Egg Protection Past Winners

Past Winners of the Egg Protection Device Competition

2017

Anaheim, CA, October 15, 2017

View overall results
1st Place: Universidad Nacional de Ingeniería
Students: Kevin Arturo, Laines Velarde, Ronald Bryan Valderrama Castro, Alex Condori Salluca, Christiam's Jesús Santos Accor, Jason Luis Villalobos Pineda
Advisor: Ing. José C. Masías Guillén
2nd Place: Universidad Autónoma Metropolitana - Azcapotzalco
Students: García Gutiérrez Leiding Guadalupe, López Díaz Allyson Melisa, Hernández Mora Juan Carlos, Osorio Rosas Eduardo, Trejo Juárez Juan Carlos, Vivar Emiterio José Luis
Advisor: M. E. José Juan Guerrero Correa
3rd Place: San Jose State University
Students: Amer Zreika, Andrea Coto, Carmen Cutay, Jesus Ramos, Komalpreet Kaur, and Rami Zayed
Advisor: Dr. Akthem Al-Manaseer

2014

Washington DC, October 26, 2014

1st Place: UNAM1, Universidad Nacional Autónoma de México
Students: Jesús Alberto Martinez Sánchez, Julio Cesar Cruz Silva, José Luis Cruz Silva, and Rigoberto Marcos Candelario
Advisor: Josué Garduño Chávez
2nd Place: UAM Azcapotzalco – Universidad Autónomo Metropolitana
Students: Juan Carlos Trejo Juárez, Leiding Guadalupe García Gutierrez, Samuel Rodríguez Cosme, and Brenda Gabriela Ortíz Casas
Advisor: Dr. Francisco González Díaz
3rd Place: UNAM2, Universidad Nacional Autónoma de México
Students: Hugo Adrián Martínez Nayer, Saul Hernández Ramos, Juan Carlos Mejía Suarez, José Ramón Pérez Castro Guillen, and Alfonso Sebastián Terán Hernández
Advisor: Josué Garduño Chávez

2012

Toronto, ON, Canada, October 21, 2012

Congratulations to all of the winners who are posted below! The winners of this competition were also recognized in an article on ForConstuctionPros.com. Click HERE to read the article!

Optional Durability Category
1st Place: Universidad Autónoma de Nuevo León – UANL2
Students: Alberto Isaac Elizondo Garza, Ana Luisa Aguilar Rubio, Israel Aarón Chavarría Padilla, Griselda Yazmín Martínez Hernández, Yohana Elizabeth López Alejandro
Advisor: Dr. Alejandro Durán Herrera
2nd Place: Universidad Autónoma de Nuevo León – UANL1
Students: Gabriel Angeles-Montaño,  Marcos Balderas-Varela, José O. Hinojosa-Sánchez, Luis R. Isidro-Díaz, Luis A. Aquino-Morales
Advisor: Dr. Alejandro Durán Herrera
3rd Place: Texas State University
Students: Marcus Flores, Kevin Clare, Eric Adams, Cody Houser, Nathan Grosch
Advisor: Dr. Kim
Performance Category
1st Place: Universidad Autónoma de Nuevo León – UANL1
Students: Gabriel Angeles-Montaño,  Marcos Balderas-Varela, José O. Hinojosa-Sánchez, Luis R. Isidro-Díaz, Luis A. Aquino-Morales
Advisor: Dr. Alejandro Durán Herrera
2nd Place: Faculdade Integrada Metropolitana de Campinas - MTRO1
Students:Airton Magdal, Juscelino Rhis da Costa, Marcelo Luiz da Silva, William de Jesus Brandolim, Rogério Magdal
Advisor: Fabio Albino de Souza
3rd Place: New Jersey Institute of Technology
Students: Andrew Canon, Brian Neves, Fabian De La Hoz, John Te, Tyler Hanson
Advisor: Dr. Mohamed Mahgoub

2010

Pittsburgh, PA, October 24, 2010

Strength Testing Category
1st Place: Universidad Autonoma De Nuevo Leon
Students: Pedro A.Salazar-Rangel, Axel E. Soto-Castellanos, Francisco G. Serna-Colunga, Carlos J. Cortes-Medina and José A. Allende-Coronel
Advisor: Eng. Jorge M. Rivera-Torres
2nd Place: Universidad Autonoma De Nuevo Leon
Students: Onofre Mateo-García, Gerardo M. Villazana-Machado, Edgar J. Niño-Pérez, José G. Díaz-Leija and Adríán Landa-Villarreal
Advisor: Alejandro Duran Herrera
3rd Place: Universidade Regional Integrada Do Alto Uruguai E Das Missoes
Student: Lincoln Grass Viapiana
Advisor: Nelson Seidler
Sustainability Report Category
1st Place: Universidad Autonoma De Nuevo Leon
Students:Onofre Mateo-García,  Gerardo M. Villazana-Machado, Edgar J. Niño-Pérez, José G. Díaz-Leija and Adríán Landa-Villarreal
Advisor: Alejandro Duran Herrera
2nd Place: Texas State University San Marcos
Students: Travis Mouser, Chase Copenhaver, Griffin Taylor, Chris Traina and Chase Carter
Advisor: Cristian Gaedicke Hornung
3rd Place: Purdue University Calumet
Students: Scott Roberts, Aleksandar Elek, and Chris Booth
Advisor: Jose Pena

2008

Los Angeles, March 30, 2008

Aesthetics Winners
1st Place: North Carolina State University
Students: Jacob Watkins, Tristan Thompson, Vincent Grainger, Preston Gregg & Chris Ford
Advisor: Roberto Nunez
2nd Place: Universidad Autonoma De Nuevo Leon
Students: Jesus Ambrosio Salas-Cardenas, Pablo Heriberto Hernandez-Macias, Rene Alberto Hinojosa-Alanis, Jesus De La Fuenta-Cardona & Jose Miguel Escamilla-Vela
Advisor: Dr. Alejandro Duran-Herrera
3rd Place: University of Puerto Rico at Mayaguez
Students: Eddie Guerra, Gabriel Sanchez & Anthony Noriega
Advisor: Dr. Arsenio Caceres
Strength Winners
1st Place: Universidad Autonoma De Nuevo Leon
Students: Emmanuel Vazquez-Nava, Sergio Gandara-Delgado, Jose C. Agular-Villarreal, Sandra S. Vazquez-Nava & Guillermo Villalobos-Davila
Advisor: Jorge M. Rivera Torres
2nd Place: Universidad Autonoma de Nuevo Leon
Students: Jesus Ambrosio Salas-Cardenas, Pablo Heriberto Hernandez-Macias, Rene Alberto Hinojosa-Alanis, Jesus De La Fuenta-Cardona & Jose Miguel Escamilla-Vela
Advisor: Dr. Alejandro Duran-Herrera
3rd Place: University of Puerto Rico at Mayaguez
Students: Eddie Guerra, Gabriel Sanchez & Anthony Noriega AND Joan Garcia, Karen Gonzalez & Gissell Camacho
Advisor: Dr. Arsenio Caceres

2006

Charlotte, NC, March 26, 2006

Aesthetics Winners
1st Place: Universidad Autonoma de Nuevo Leon
Students: Jorge Eduardo Davila-Cantu, Ilza Nelly Salinas-Garcia, Rolando Martinez-Trevino, Alfredo Vega-Covarrubias, Pedro Gaona-Gutierrez
Advisor: Alejandro Duran-Herrera
2nd Place: University of Missouri - Rolla
Students: Justin Carr, Gary Davis
Advisor: DJ Belarbi
3rd Place: University of Illinois at Urbana Champaign
Students: Harrison Garo, Wiraputra Pramono
Advisor: John Popovics
Strength Winners
1st Place: Universidad Autonoma De Nuevo Leon
Students: Jorge Eduardo Davila-Cantu, Ilza Nelly Salinas-Garcia, Rolando Martinez-Trevino, Alfredo Vega-Covarrubias, Pedro Gaona-Gutierrez
Advisor: Alejandro Duran-Herrera
2nd Place: Universidade Federal de Bahia
Students: Francisco Dalmo Ladeia Viana, Leila Teixeira Barros, Luis Armando Maia Botelho, Marcelo Valois Vilasboas, Tiago Cardoso Botelho
Advisor: Antonio Sergio Ramos de Silva
3rd Place: University of Illinois at Urbana Champaign
Students: Harrison Garo, Wiraputra Pramono
Advisor: John Popovics

2004

Washington, DC, March 14, 2004

Aesthetics Winners
1st Place: Khajeh Nasir Toosi University of Technology (MOLA)
Students: Mahdi Shirkavand, Hamed Zanganeh, Amir Saedi Daryan, Moslem Shahverdi
Advisor: Alireza Bagheri
2nd Place: Universidad Nacional Autonoma de Mexico (UNAM1)
Students: Luis A. Maqueda Reynoso, J. Crysthian Romero Villagomez
Advisor: Carlos Javier Mendoza
2nd Place: Yazd Azad University
Students: Massoud Nasrollahi, Ahmad Reza Latifi, Kaveh Mokhtarpour, Babak Karambarangi, Hamed Naei
Advisor: Mohammadreza Javaheri Tafti
Strength Winners
1st Place:Power and Water Institute of Technology (PWITA)
Students: Pooya Shakiba, Mehdi Anari, Mohsen Mohammad Nejad Shoorkaei, Payam Piran Aghl
Advisor: Farshad Vazinram
2nd Place: Universidad Nacional Autonoma de Mexico (UNAM2)
Students: Josue Garduno Chavez, Carlos A. Medel Hernandez
Advisor: Carlos Javier Mendoza
3rd Place: Khajeh Nasir Toosi University of Technology (MOLA)
Students: Mahdi Shirkavand, Hamed Zanganeh, Amir Saedi Daryan, Moslem Shahverdi
Advisor: Alireza Bagheri

2003

Vancouver, BC, March 30, 2003

Aesthetics Winners
1st Place: Khajeh Nasir Toosi University of Technology (HOTAN)
Students: Yashar Moslehy, Siavash Hashemi, Masoud Moallemi Oreh, Foad Khayyer
Advisor: Ali Reza Bagheri
1st Place: Universidad Autonoma de Nuevo Leon (UANL2)
Students: Erik Zavaleta Morales, Salvador Villalobos Chapa, Juan Carlos Corona Beltran
Advisor: Raymundo Rivera-Villarreal
3rd Place: Southern Illinois University at Edwardsville (SIUE2)
Students: Nick Rothe, Cory Hart, Brett Streb
Advisor: Luke M. Snell
Strength Winners
1st Place: Khajeh Nasir Toosi University of Technology (HOTAN)
Students: Yashar Moslehy, Siavash Hashemi, Masoud Moallemi Oreh, Foad Khayyer
Advisor: Ali Reza Bagheri
2nd Place: Universidade Catolica de Goias (UCG01)
Students: Janaina das Gracas Araujo, Marcos Aires A. Santos, Paulo Sergio de O. Resende, Rodrigo Calvalho da Mata, Servio Tulio P. de Oliveira
Advisor: Jose Sergio dos Passos Oliveira
3rd Place: Universidad Nacional Autonoma de Mexico (UNAM1)
Students: Josue Garduno Chavez, Sara Margarita Pardo Nunez
Advisor: Carlos Javier Mendoza

Free Student Membership

Learn more about ACI’s free student membership and the many related benefits.

Learn More About Student Membership »

Attend the ACI Convention

The ACI Convention features a full-slate of student events - attend committee meetings, technical sessions, tours, and networking events offered throughout the convention.

Learn More About The ACI Convention »